Kripto paralar son haftalarda büyük oranda düştü. Buna neden olan ise Bitcoin tarafında yapılan baskılar ve dirençler ile birlikte kar satışlarının fazla olması olarak öngörülüyor.

Kripto paralar ve bitcoin endeksli olarak hareket etmesi ile bilindiğinden bir çok altcoinin yükselişe geçmesi bitcoin hareketlenmesi ile değişebilir. Coinler Neden düştü şeklinde merak edilen detaylar…

Bitcoin ve diğer önde gelen kripto paralar, yatırımcıların madencilik ekipmanlarını boşaltmaya başlamasının ardından Çin’in yeni düzenlemeleri duyurmasının ardından hisse fiyatında önemli bir düşüş yaşadı.

Tesla’nın ürünleri için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye bir u dönüşü yapması ve Çin’in ilk madeni para tekliflerini, borsaları bloke etmesi ve spekülatif ticarete karşı uyarıda bulunmasının neden olduğu son çöküşleri takip ediyor.

Çin, Sichuan eyaletindeki Bitcoin madenciliğinin tamamen kapatılmasını emrettiğinde ve ayrıca bankalara kriptolarla ilgili son bir kısıtlama dalgasında kripto işlemlerini desteklemeyi bırakmalarını söylediğinde bir başka darbe daha geldi.

Şimdi ülkenin merkez bankası, Çin Halk Bankası, tüm kripto para birimleri işlemlerinin yasa dışı olduğunu açıkladıktan sonra dijital paraları etkin bir şekilde yasakladı.

Kararın şimdiden küresel kripto piyasası üzerinde bir etkisi oldu.

Kripto piyasası neden düştü?
Çin’in kriptolar üzerindeki baskısı, Musk’ın şok duyurusundan günler sonra geldi.

Musk’ın kararı, Şubat 2021’de hizmetleri için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlayan Tesla için keskin bir u dönüşü anlamına geliyor.

Elektrikli otomobil şirketinin 1.5 milyar dolarlık (1.06 milyar sterlin) Bitcoin hissesi satın almasından sonra geldi ve bu da hem kripto hem de Tesla’nın piyasa fiyatını artırdı.

Yine de Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisi – karmaşık bir yeni dijital jeton basımı süreci – Tesla’nın müşteriler için bu seçeneği geri çektiğini gördü.

Milyarder girişimci şunları söyledi: “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıt kullanımının, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artmasından endişe duyuyoruz.”

Musk, Twitter gönderisinde kripto para biriminin “umut verici bir geleceğe” sahip olduğuna, ancak “çevreye büyük bir maliyetle gelemeyeceğine” olan inancını yeniden doğruladı.

Musk, uzun süredir kripto para birimlerinin savunucusuydu ve Tesla kararı, diğer dijital belirteçlerin fiyatlarının düşmesiyle birlikte piyasada hissedildi.

Bitcoin ilk etkileri hisseden tek kripto para birimi değildi, ilk 10’un çoğu değerde düşüş yaşıyor.

İlk olarak 2012 yılında hisselerinin fırladığını görmeden önce bir şaka olarak kurulan Dogecoin de düştü ve Solana piyasa fiyatının %8’den fazla arttığını gördü.

Musk’ın etkisi küçümsenemez çünkü PayPal, Mastercard ve Facebook gibi şirketler kriptoları desteklese de Tesla duyurusu hala piyasayı sarstı.

Bitcoin Cuma günü 54.000 $’ın altına düştü – Ekim ayının başından beri en düşük seviyesi.

Bitcoin’in fiyatında son birkaç hafta içinde birden fazla belirgin düşüş, 10 Kasım’da 68.000 doları aştığında belirlediği en yüksek seviyeden belirgin bir düşüşü temsil ediyor. Başkan Joe Biden’ın geçen hafta 1,2 trilyon dolarlık bir altyapı faturasını imzalamasının ardından geldi. Yeni mevzuat, kripto yatırımcıları için vergi sonuçlarını etkileyebilecek birkaç önemli hüküm içeriyor.

Geçen hafta tüm zamanların en yüksek fiyatından düştükten sonra bile, Bitcoin’in mevcut fiyatı hala Eylül ayında görülen 40.000 dolarlık düşük seviyeden büyük bir yükselişi temsil ediyor.

Bitcoin’in geçen haftaki en son tüm zamanların en yüksek seviyesinden kısa bir süre sonra, Ethereum geçen ay fiyatı 4.400 doların üzerine çıktığında tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ethereum da bu hafta değerinde belirgin bir düşüş gördü.

Bu yılın başlarında, önceki ani düşüşler, Eylül ayında ülkedeki tüm kripto para birimlerini yasa dışı ilan eden Çin merkez bankasından kripto para birimi işlemleri ve madencilik yasağını takip etti. Daha önce Eylül ayı başlarında 52.000 doları aştıktan sonra, Bitcoin fiyatı düştü ve Ekim ayına kadar 50.000 doların üzerine çıkmak için mücadele etti.

Son zamanlardaki ve olağan iniş çıkışlarına rağmen, Bitcoin Temmuz ayında 30.000 doların altına düştükten sonra çoğunlukla yükselişte.

Bitcoin ilk olarak Nisan ayında 60.000 doların üzerine çıktı ve o zamandan beri yaşanan inişler ve çıkışlar, giderek daha fazla insanın harekete geçmekle ilgilendiği bir zamanda kripto para biriminin oynaklığını vurguluyor. En son Temmuz ayının en düşük noktası ile son haftalardaki yüksek noktaları arasındaki haftalarda, Bitcoin istikrarlı bir şekilde yükseldi. Yine, Bitcoin çok değişkendir, bu nedenle bu inişler ve çıkışlar kurs için eşittir.

KRİPTO PARALAR NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Portföyünüzün çoğunu bu nedenle varlık sınıfına sokmamanızı tavsiye eden yatırım uzmanları ve finansal danışmanlarla konuştuk. Uçucu kripto yatırımlarının, acil durum fonu tasarrufu ve yüksek faizli borcun ödenmesi gibi diğer finansal önceliklerin önüne geçmediğinden emin olmak için müşterilerle birlikte çalışırlar.

Yang, Bitcoin de dahil olmak üzere birçok büyük kripto paranın büyük değer kaybettiği 2017’deki “kripto çöküşüne” atıfta bulunarak, “Ben de 2017 döngüsünden geçtim” diyor. “Bu şeylerin çok değişken olduğunu biliyorum, bazı günlerde %80’e kadar düşebiliyorlar.”

Uzmanlar, kripto para yatırımlarınızı portföyünüzün %5’inin altında tutmanızı tavsiye ediyor. Bunu yaptıysanız, o zaman dalgalanmalar hakkında stres yapmayın, çünkü bir kripto para birimi analitik platformu olan Token Metrics’in baş teknik analisti Bill Noble’a göre bunlar olmaya devam edecek.

Noble, “Valatilite tepeler kadar eski ve hiçbir yere gitmiyor” diyor. “Bu uğraşman gereken bir şey.”

Kripto yatırımlarınız diğer finansal hedeflerinizin önünde durmadığı ve yalnızca nihayetinde kaybetmeye razı olduğunuz şeyleri koyduğunuz sürece, Yang, tüm uzun vadeli yatırımlar için işe yarayan aynı stratejiyi kullanmanızı önerir: onu ve unut gitsin.

Bu tür aşırı düşüş sizi rahatsız ediyorsa, kripto yatırımlarınızdan çok fazla para alıyor olabilirsiniz. Sadece kaybetmeyi kabul ettiğinize yatırım yapmalısınız. Ancak düşüş, kripto tahsislerinizi yeniden düşünmenize neden olsa bile, aynı tavsiye hala geçerli – aceleci davranmayın veya stratejinizi çok hızlı bir şekilde yükseltmeyin. Gelecekte kriptoya daha az tahsis etmek veya doğrudan kripto satın almak yerine kripto ile ilgili hisse senetleri ve blok zinciri fonları aracılığıyla çeşitlendirmek gibi ileriye dönük olarak daha rahat olabileceğinizi yeniden düşünün (yine de kripto para piyasaları dalgalandığında oynaklık beklemelisiniz).

“Kontrol etme. Yapabileceğin en iyi şey bu. Duygularınızın içine çok fazla girmesine izin verirseniz, yanlış zamanda satabilir, yanlış karar verebilirsiniz” diyor Yang.

Ya Kriptoyla İlgileniyorsanız Ama Henüz Yatırım Yapmadıysanız?
Yang bunu belirledi ve kriptoya olan yaklaşımı, geleneksel borsaya yatırım yapma felsefesini yansıtıyor, ancak bazı uzmanlar kripto para biriminin herhangi bir tarihsel karşılaştırma yapamayacak kadar geleneksel yatırımlardan çok farklı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Savvy Girl Money’den A’Shira Nelson uzak duruyor.

Nelson öncelikle düşük maliyetli endeks fonlarına yatırım yapıyor çünkü “Bunun tarihini görebiliyorum” diyor. Kripto para biriminin yeniliği ve izlenebilir veri eksikliği, onu bu çılgın dalgalanmalara karşı temkinli yapıyor.

Düşüşü satın almak isteyen potansiyel yatırımcılar, dalgalanmaların kurs için eşit olduğunu anlamalı ve ileriye dönük bu tür oynaklığa hazırlıklı olmalıdır. Şimdi, nispeten düşük fiyatlarla yatırım yapsanız bile, daha da düşmelerine hazır olun. Yine, yalnızca kaybetme konusunda rahat olduğunuz şeyleri koyun – acil durum tasarrufları ve daha geleneksel emeklilik fonları gibi diğer finansal öncelikleri karşıladıktan sonra.

Son Bitcoin Düşüşünün Arkasında Ne Var?
Noble, birçok yatırımcı Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarını oyunun bir parçası olarak görüyor, ancak “volatilite bireysel yatırımcılar için başa çıkmak zor” diyor. Yang gibi, çok hızlı satmaya karşı uyarıyor.

Son fiyat dalgalanması, ABD hükümetinin yeni düzenleyici eylemlerinin yanı sıra altyapı faturasında kripto ile ilgili yeni mevzuatı izledi. Kripto para birimi kadar yeni ve kanıtlanmamış bir sektörde, fiyatta büyük dalgalanmalar sağlamak çok fazla zaman almıyor. Daha genel olarak, bir blockchain analiz firması olan Glassnode Insights’ın bir raporuna göre, son düşüşe tepki olarak varlıklarını satan yeni kısa vadeli yatırımcılar Bitcoin’in değerindeki düşüşe katkıda bulunabilir.

Dalgalanmalar beklenirken, Noble bu yılın başlarındaki düşüşlere şaşırdığını söylüyor. “Piyasanın olgunlaştığını ve bu şeylerin daha az sık ve şiddetli olacağını düşündüm. Oğlum yanılmışım” diyor.

Noble, bu yılki düşüşlerin bir kısmına, düşük kaliteli madeni paralarla ilgili heyecandan Elon Musk’ın olumsuz açıklamalarına ve Çin’in kripto hizmetlerine yönelik son baskısına kadar birçok faktörün bir araya gelmesinden kaynaklandı. Noble, bu faktörlerin karışımının satışları “daha da şiddetli” hale getirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Düşüşü, piyasaların iyileşmesinin aylar aldığı 1987 borsa çöküşüne benzetiyor. Ancak kripto bugün 1980’lerde hisse senetlerinden çok daha hızlı hareket ettiğinden, Noble daha hızlı bir iyileşme görebileceğimizi söylüyor.

Noble, “Panik yapıp kusmayın” diyor. “Pozisyonlarınızı küçük tutarsanız, oynaklığı tolere etmeye çalışabilirsiniz.”

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: Kriptocoinler.com