Bitcoin üretiminde her geçen gün artan Hashrate zorluğu çin tarafından yapılan bir açıklama ile daha da zorlaştı. Uzun süredir düşüş eğilimi gösteren bitcoin bu haberle daha da toparlanamaz bir duruma geldiği görülüyor. Çin kripto para borsalarındaki işlemleri yasaklayarak kısıtlama getirmesinin ardından kendi kripto parasını ilan etmesi ile birlikte bir çok coin düşüş eğilimi gösterdi. Kripto para piyasalarındaki pazarın %20’si çin piyasasında olması nedeniyle bu düşüş ani ve hızlı bir şekilde olduğu görülüyor.

Kripto üretimindeki artış ve her geçen gün bir çok kişi tarafından yapılan bu durum karşısında zorluk seviyesi ve blok zincirlerindeki değişimi baskılayan bir durum söz konusu olduğunda %20 lik bir eğilim sonucunda üretim zorlaşabiliyor. Bu durum çin tarafında özellikle çok fazla elektrik üretimine bağlı olarak değişkenlik gösteren blockchain işlemlerini askıya alabiliyor.

Üretimin askıya alınmasının yanı sıra çin kendi kripto parasını çıkartarak daha az enerji tüketimi yaparak üretim yapılacağı ve çin coin borsalarında listelenmesinin ardından bir çok gelişmeye bağlı olarak değer kazanabileceği öngörülüyor. Çin özellikle fosil yakıt tüketimi ile elektrik üretimine önem verdiği için bir çok altcoin ve bitcoin üretimini yasaklaması an meselesi. Geçtiğimiz günlerde enerji tüketimi konusunda büyük bir tespit yapan ELON MUSK yaptığı bu açıklama ile bir çok ülkenin bu konuyu araştırmasına yol açmış ve ilk müdahale çin tarafından gelmişti. Farklı ülkelerinde bu duruma el atması beklenirken elektrik tüketimi konusu ciddi bir durum olurken bu kadar çok harcama yapılması dünya enerji tüketimini de büyük oranda etkilediği görülüyor.

13 mayıs tarihinden bu yana yaklaşık olarak %40 bir zorluk derecesine ulaşan bitcoin madenciliği artık tarih olacağı öngörülüyor. Bu zorluk bitcoin fiyatının daha çok yükselmesine sebep olacağı beklenirken ekonomi piyasalarındaki gelişmeler ve vergi konusu yükselmesine engel olan nedenler arasında yer alıyor. Bitcoin üretimi çok zor bir işlem olduğu gibi her geçen gün neredeyse üretimin durma noktasına kadar geldiği biliniyor. Madenciler farklı altcoin üretimine yönelirken vergi konusundaki gelişmeler piyasanın yükselmesine engel oluyor. Vergilendirme konusunda henüz tam anlamı ile bir gelişme yaşanmadı.

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir